Thy Poncho – Strikkeopskrift

, ,

Du modtager opskriften som PDF-filer, du kan printe ud.

Designet af Susanne Spetzler og Berith Fyhring

Brand: Design Agger

kr. 50,00

Thy Poncho – Strikkeopskrift

Thy Poncho – Strikkeopskrift. Ponchoen er strikket oppefra og halsribben er strikket på bagefter. Alle kanter er afsluttet med en rullekant. Efter mønsterborterne på bærestykket begynder udtagningerne midt for og midt bag, som giver det karakteristiske udtryk med spidser. Ponchoen har ikke for og bag, og du kan derfor vende den, som det lige passer, når du skal have den på. Rundt om håndleddene er strikket et håndledsærme, som holder ponchoen på plads og gør den mere brugbar og varm.

Størrelser:

Opskriften kommer i flg. størrelser: M/L ( XL/2XL )

Overvidde ved nederste grønne linje ca.: 160 ( 180 ) cm

Længde fra hals til håndled ca.: 83 ( 90 ) cm

Garn: Ponchoen strikkes i Léttlopi, som er 100% uld fra islandske Ístex. Det er 50 g nøgler med en løbelængde på 100 m.

Forbrug antal nøgler:

A – 0051 White: 2 ( 2 )

B – 0086 Beige: 10 ( 11 )

C – 0053 Acorn: 1 nøgle i begge str.

D – 1417 Frostbite: 1 nøgle i begge str.

Vi anbefaler flg. rundpinde: 5 mm i str. 40 cm og 100/120 cm samt 4 mm i str. 40 cm eller strømpepinde.

Strikkefastheden er 18 masker til 10 cm på pind 5 i glatstrik.

Opskriften er blevet til i et samarbejde mellem Susanne Spetzler og Berith Fyhring. Opskriften er til privat brug og må ikke kopieres eller på anden måde mangfoldiggøres.

Mønstret er inspireret af naturen i Thy: de forblæste træer, der bøjer sig bort fra vinden; sandet, der blæser hen over stranden; samt hjelme, klitheden, det vilde hav og det uendelige udsyn

Du kunne også være interesseret i...

  • Adding to cart
  • Adding to cart
  • Adding to cart